DUOLEZING. Beter dan sloop? Stichting Mevrouw Meijer & Maarten van Kesteren (C-mine Genk, 13/11)

  • image

Waarom kiezen we zo vaak voor sloop en nieuwbouw, terwijl renovatie of hergebruik vaak meerwaarde kan bieden? Architectuurwijzer nodigt op 13 november 2025 twee inspirerende sprekers uit om dit spanningsveld te belichten tijdens een duolezing in C-mine Genk. Wilma Kempinga van Stichting Mevrouw Meijer plaatst vraagtekens bij de vanzelfsprekendheid van nieuwbouw en toont hoe doordacht ontwerpend onderzoek scholen kan helpen hun toekomst opnieuw te verbeelden. Architect Maarten van Kesteren brengt daarna het praktijkverhaal van een school die dankzij renovatie een nieuwe start nam. Samen maken ze zichtbaar hoe theorie en realiteit elkaar kunnen versterken.

Stichting Mevrouw Meijer zet zich in om de kwaliteit van schoolgebouwen in Nederland te verbeteren en ziet renovatie als volwaardig alternatief voor sloop. De stichting gelooft dat een school geen wegwerpgebouw is, maar een belangrijke plek waar kinderen een groot deel van hun leven doorbrengen. Met een helder stappenplan begeleidt Mevrouw Meijer schoolbesturen en gemeenten om de mogelijkheden van bestaande gebouwen te onderzoeken. Daarbij staan betrokkenheid, erfgoedwaarde, duurzaamheid en kostenefficiëntie centraal. Hun methodiek maakt zichtbaar dat renovatie niet alleen beter is voor het milieu en de financiën, maar ook bijdraagt aan inspirerende en toekomstgerichte leeromgevingen.

Nimeto Utrecht: een vakschool krijgt vleugels

Een treffend voorbeeld van deze benadering is de transformatie van MBO Nimeto in Utrecht. Na een ontwerpend onderzoek kreeg architect Maarten van Kesteren de kans om het gebouw uit de jaren zeventig om te vormen tot een hedendaagse vakschool. Met enkele ingrijpende maar doelgerichte ingrepen creëerde hij licht, ruimte en samenhang. Hij gaf kelders daglicht door vloeren weg te snijden, verbond gebouwdelen met een luchtbrug en transformeerde een parkeerterrein tot een groene tuin. Het resultaat werd door studenten, staf en buurtbewoners enthousiast onthaald en leverde Van Kesteren en Nimeto meerdere prestigieuze prijzen op. De renovatie toont hoe een bestaand gebouw kan uitgroeien tot een toonbeeld van hedendaags onderwijs.

De duolezing Beter dan sloop? Dualiteit tussen theorie en praktijk vindt plaats op donderdag 13 november 2025 om 19.30 uur in C-mine Genk. Wilma Kempinga en Maarten van Kesteren brengen er hun visie en ervaring samen in een inspirerend tweeluik. Tickets kosten 18 euro (basisprijs), 15 euro met een C-mine pas en 12,50 euro voor -26-jarigen. Kaarten zijn verkrijgbaar via C-mine.

Bron Architectuurwijzer

  • Deel dit artikel

Onze partners