Schrijf je nu in voor de microcredential ‘Planning en financiering van klimaatadaptatie’ (UAntwerpen)

  • image

Wil jij mee de implementatie van klimaatadaptatie versnellen? Dan is de microcredential Planning en financiering van klimaatadaptatie aan de Universiteit Antwerpen misschien wel iets voor jou. Deze interdisciplinaire miniopleiding gaat dit voorjaar voor de tweede keer van start. Er is plaats voor 30 deelnemers, wat ruimte laat voor interactie en uitwisseling tussen professionals.

Klimaatverandering vraagt om een forse opschaling van investeringen, niet alleen in mitigatie, maar ook in adaptatie: maatregelen die ons beschermen tegen hittegolven, wateroverlast en andere extreme weersomstandigheden. Vooral investeringen in groene en blauwe infrastructuur blijven vandaag achter. Publieke middelen volstaan niet, terwijl private investeerders wel interesse tonen maar botsen op beperkte rendabiliteit. Dat maakt de vraag naar nieuwe, slimme financieringsmodellen bijzonder urgent.

Van onderzoek naar praktijk

De opleiding is ontstaan vanuit het onderzoeksproject InnoFiNS en bouwt ook voort op inzichten uit CLIMATEFIT. Ze combineert financieel-economische, ruimtelijke, juridische, bestuurlijke en sociale perspectieven op klimaatadaptatie. Op het programma staan onder meer klimaatadaptatiebeleid, groene financiering, ecosysteemdiensten en hun waardering, en alternatieve plannings- en financieringsinstrumenten die publieke en private middelen met elkaar verbinden.

Een belangrijk aandachtspunt zijn nature-based solutions (NBS): maatregelen die geïnspireerd zijn door de natuur en tegelijk meerdere maatschappelijke baten opleveren. Denk aan de impact van groen op mentale gezondheid, vastgoedwaarde, biodiversiteit, recreatie en het beperken van hittestress. De opleiding maakt inzichtelijk hoe zulke baten kunnen worden meegenomen in besluitvorming en financiering, en hoe projecten concreet realiseerbaar worden.

Voor wie is deze microcredential bedoeld?

De microcredential richt zich op professionals uit uiteenlopende sectoren die betrokken zijn bij de planning en financiering van adaptatieprojecten. Dat gaat van lokale en bovenlokale overheden tot projectontwikkelaars, banken, verzekeraars en studiebureaus. De diversiteit van de deelnemersgroep is bewust gekozen en vormt een meerwaarde voor het debat en de praktijkgerichte insteek van de opleiding.

Daarnaast staat de opleiding ook open als keuze-opleidingsonderdeel voor masterstudenten stedenbouw en ruimtelijke planning. Zo ontstaat een leeromgeving waarin academische inzichten en praktijkervaring elkaar versterken, met een duidelijke focus op toepasbare kennis en concrete instrumenten.

Praktisch en inschrijven

De microcredential Planning en financiering van klimaatadaptatie loopt in het voorjaar van 2026 aan de Universiteit Antwerpen. Het vernieuwde lessenoverzicht, alle praktische informatie en het inschrijvingsformulier vind je hier. Met vragen kan je terecht bij tom.coppens@uantwerpen.be en thomas.machiels@uantwerpen.be.

Bron Universiteit Antwerpen

  • Deel dit artikel

Onze partners