Schüco AOC 50/60 Reno: renovatie van vliesgevels zonder sloop
De transitie naar een circulaire bouweconomie vraagt om doordachte renovatiestrategieën waarbij maximaal wordt ingezet op hergebruik. Schüco biedt met AOC 50/60 Reno een systeem dat bestaande vliesgevels en lichtdaken energetisch en functioneel opwaardeert zonder de draagstructuur te vervangen.
In plaats van een traditionele sloop-en-heropbouwbenadering biedt deze oplossing een tweede leven voor bestaande gevelconstructies. Daarmee sluit ze aan bij de principes van adaptive reuse en Design for Disassembly, die steeds centraler staan in hedendaagse renovatieprojecten.
Behoud als vertrekpunt
Waar renovatie vroeger vaak synoniem stond voor ontmantelen en vervangen, vertrekt AOC 50/60 Reno vanuit een andere logica: het behoud van wat technisch nog performant is. Bestaande stijl-regel- of regel-regelgevels in aluminium, staal of hout blijven behouden wanneer hun draagstructuur zich nog in goede staat bevindt.
Met behulp van speciaal ontwikkelde adapterprofielen wordt een nieuwe gevelopbouw over de bestaande structuur geplaatst. Die ingreep gebeurt volledig langs de buitenzijde. Daardoor blijft de binnenafwerking intact en kan de bouwactiviteit ongestoord doorgaan. Oude beglazing, dichtingen en isolatoren maken plaats voor een modern add-on systeem met continue afdichting.
Energetische en functionele opwaardering
Het hergebruik van de draagstructuur betekent geenszins een beperking op het vlak van prestaties. Integendeel: het systeem maakt een aanzienlijke verbetering van de thermische en bouwfysische eigenschappen mogelijk. Thermische isolatiewaarden (Uf) tot 0,75 W/(m²K) zijn haalbaar, terwijl ook de lucht- en waterdichtheid sterk worden geoptimaliseerd.
Daarnaast creëert de renovatieoplossing ruimte voor nieuwe functies in de gebouwschil. Zo kunnen onder meer zonwering, opengaande delen of fotovoltaïsche panelen (BIPV) geïntegreerd worden in de vernieuwde gevel. Op die manier wordt niet alleen de energieprestatie verhoogd, maar ook de gebruikswaarde en toekomstbestendigheid van het gebouw.
Design for Disassembly in de praktijk
Een circulaire strategie stopt niet bij hergebruik alleen. Ook de manier waarop nieuwe componenten worden toegevoegd, speelt een cruciale rol. AOC 50/60 Reno is daarom ontworpen volgens het principe van Design for Disassembly.
De adapterprofielen worden mechanisch geschroefd in plaats van verlijmd of gekit. Dankzij deze droge verbindingen kunnen glas, isolatoren en aluminium profielen aan het einde van hun levensduur eenvoudig worden gescheiden. Dat maakt hoogwaardige recyclage mogelijk en voorkomt waardeverlies in de materiaalketen.
Renovatie als hefboom voor klimaatneutraliteit
Door bestaande gevelstructuren te behouden, worden aanzienlijke hoeveelheden energie en grondstoffen uitgespaard die anders nodig zouden zijn voor de productie en plaatsing van een volledig nieuwe draagstructuur. Die materiaalbesparing vertaalt zich rechtstreeks in een lagere milieu-impact.
Bovendien is het systeem compatibel met zowel bestaande Schüco-gevels als systemen van derden. Daardoor kan een brede bestaande gebouwenvoorraad in aanmerking komen voor een circulaire upgrade. In een bouwcontext waarin renovatie steeds nadrukkelijker wordt gezien als hefboom voor klimaatneutraliteit, biedt AOC 50/60 Reno een aanpak die technische prestatieverbetering koppelt aan de principes van circulair bouwen.