Transparantie in balans: bouwen met licht, sturen met zonwering
In het Benelux bedrijvenpark in Kortrijk springt het nieuwe kantoorgebouw van Ockier Advocaten & Partners meteen in het oog. Het project combineert een uitgesproken architectuur met hoge plafonds, royale glaspartijen en een doordacht energieconcept. Wilms stond in voor de realisatie van de buitenzonwering, met de integratie van 91 geautomatiseerde voorzetscreens die discreet in het gevelconcept werden opgenomen.
Het gebouw bewijst dat grote raampartijen en energiezuinigheid geen tegenpolen hoeven te zijn. Door vanaf de ontwerpfase strategisch in te zetten op oriëntatie, technieken en externe zonwering ontstaat een werkomgeving waarin licht vrij spel krijgt, zonder in te boeten aan comfort of prestaties.
Drie ambities als vertrekpunt
Van bij de start werden drie duidelijke uitgangspunten geformuleerd: een architecturaal markant karakter, een aangename werkomgeving en een energiezuinig ontwerp met het oog op klimaatneutraliteit.
Bouwheer Ludo Ockier koos bewust voor een lichtrijke en ruimtelijke kantooromgeving met uitgesproken raampartijen, hoge plafonds en zwart schrijnwerk. Vanuit hun organisatie was er ook een voorkeur voor een individueel kantoorconcept voor de medewerkers, gecombineerd met gemeenschappelijke ruimtes en vergader- en overlegzones die samenwerking en communicatie bevorderen
“Daarnaast heeft onze ervaring met oudere kantoorgebouwen ons geleerd dat dergelijke infrastructuren vaak snel verouderen. Daarom hebben we bewust gekozen voor een duurzame en toekomstgerichte nieuwbouw, met het oog op een mogelijke klimaatneutraliteit”, zegt Ludo Ockier. Dit concept hebben ze uiteindelijke gerealiseerd door onder meer te investeren in een efficiënt HVAC-systeem op basis van geothermie, performante isolatie, hoogrenderende zonnepanelen en geavanceerde zonwering van Wilms.
Technische uitdaging
De uitgesproken glasarchitectuur en zuidelijke oriëntatie van het kantoorgebouw versterken de ruimtelijke beleving, maar vroegen tegelijk om een doordachte beheersing van zonnewinsten. Oververhitting en verblinding vormden een concrete uitdaging, zeker tijdens de zomermaanden en in de tussenseizoenen.
“Voor ons is oriëntatie cruciaal in het conceptueel ontwerp,” vertelt architect Geert Berkein. “Zoninval wordt als aangenaam ervaren, maar bij te veel zon werkt het al snel storend.” Passieve ingrepen zoals luifels werden onderzocht, maar boden hier onvoldoende bescherming tegen de laagstaande zon vanuit zuidwest en west.
"Het gebruik van screens was daarom een bewuste keuze om het binnenklimaat te reguleren. In dit project hebben we voorzetscreens toegepast die door de grootte van het gebouw nauwelijks opvallen en op verschillende plaatsen zijn geïntegreerd. Zo zijn ze eenvoudig inpasbaar in de architectuur en voegen ze esthetische waarde toe”, aldus Geert Berkein.
Weren en beheren
De voorzetscreens maken het mogelijk om zonnewarmte tegen te houden nog voor die het glas bereikt. Dankzij hun compacte vormgeving blijven de screens discreet aanwezig in het gevelbeeld, ook wanneer ze gesloten zijn.
“In dit concept hebben we zowel aan de functionele eisen als aan de esthetische verwachtingen van de bouwheer kunnen voldoen”, zegt Lorenz Geens, Business Development Manager bij Wilms. “Het zicht loopt over de volledige gevel door en de kast is gelakt in dezelfde kleur als de raamprofielen en het buitenschrijnwerk. Bovendien was er geen extra uitsparing nodig in de muuropbouw, wat de uitvoering aanzienlijk efficiënter maakte.”
De 91 voorzetscreens werden door Wilms-verdeler Belumeco aan de buitenzijde geplaatst, wat onderhoud en eventuele vervanging vereenvoudigt.
Automatisatie
Automatisatie speelt hier een sleutelrol in het comfortverhaal. Het merendeel van de bezonningsproblematiek wordt automatisch opgelost, terwijl gebruikers manueel kunnen bijsturen volgens persoonlijke voorkeur.
“Bij zonwering ligt de focus vaak op de zuidgevel, terwijl de oost- en westgevels soms over het hoofd worden gezien,” aldus Lorenz Geens. “De laaghangende zon veroorzaakt daar storende reflecties op computerschermen. Met zonwering worden uv-stralen en warmte geweerd en het zicht naar buiten behouden. Zo zorgen we voor een ultiem comfort op de werkvloer.”
Integrale aanpak loont
De vroege samenwerking tussen bouwheer, architect en zonweringspartner zorgde ervoor dat de screens geen add-on werden, maar een integraal onderdeel van het ontwerp. Esthetiek, comfort en energieprestatie werden van meet af aan op elkaar afgestemd.
Na ruim twee jaar gebruik blijkt de aanpak succesvol. Het kantoor biedt een lichtrijke werkomgeving met een stabiel en regelbaar binnenklimaat, terwijl de energiekost aanzienlijk werd gereduceerd.
Voor architecten en bouwprofessionals bevestigt dit project een duidelijke evolutie: wie bouwt met glas, moet even bewust bouwen met schaduw. Alleen zo ontstaat een transparante architectuur waarbij comfort en duurzaamheid op lange termijn in balans blijven.