Van kwaliteitslabel tot productdata: Techlink zet verlichting op scherp tijdens Future Lighting

  • image

Hoe weet je als architect of voorschrijver welke verlichtingsproducten beantwoorden aan hoge eisen op het vlak van kwaliteit, veiligheid en duurzaamheid? En hoe krijg je vervolgens snel toegang tot betrouwbare technische data om die producten correct te specificeren en te verwerken in een ontwerp, bestek of BIM-model? Twee initiatieven van Techlink spelen vanuit een verschillende invalshoek in op die uitdagingen.

Tijdens Future Lighting lanceren negen vooraanstaande verlichtingsfabrikanten samen met Techlink het nieuwe Techlink Lighting Charter en een bijbehorend kwaliteitslabel. Op dezelfde beurs toont Techlink ook waar zijn Data Portal vandaag staat: een sectorinitiatief dat fabrikanten hun productdata op een gestandaardiseerde manier laat ontsluiten en zo de informatiestroom tussen fabrikant en gebruiker wil vereenvoudigen.

Negen fabrikanten rond één charter

Deltalight, Integratech, Ledvance, SG Lighting, Signify, SLV, Sylvania, Trilux en Zumtobel zetten samen hun schouders onder het nieuwe Techlink Lighting Charter. Het initiatief ontstond binnen de fabrikantenwerking van Techlink, de Belgische federatie die verschillende spelers uit de technische sector samenbrengt, waaronder installateurs, fabrikanten en distributeurs.

Met het charter willen de negen fabrikanten duidelijker zichtbaar maken waar ze voor staan. “Met dat label willen we ons vooral engageren voor kwaliteit, betrouwbaarheid en transparantie”, zegt Bruno Van Der Stappen van Techlink. “Deze merken investeren sterk in ontwikkeling en ecologie en willen zich daarmee duidelijk onderscheiden in de markt.”

Welke concrete engagementen het charter omvat en waarom het initiatief er precies komt, maakt Techlink bekend tijdens Future Lighting. De officiële lancering vindt plaats op woensdag 18 november.

Productdata steeds belangrijker

Voor architecten en voorschrijvers is de kwaliteit van een verlichtingsproduct slechts één kant van het verhaal. Om een product correct te kunnen beoordelen en toepassen, is ook betrouwbare, actuele informatie nodig. Technische eigenschappen, BIM-informatie en duurzaamheidsdata worden vandaag echter nog via uiteenlopende kanalen en formaten verspreid.

“De nood aan productdata wordt steeds groter, niet alleen bij groothandels en distributeurs, maar ook bij grote installatiebedrijven. Tegelijk is er nog heel veel versnippering”, vertelt Bruno. Het Techlink Data Portal wil die versnippering tegengaan door een gestandaardiseerde toegang tot productinformatie te creëren. Het platform is ongeveer anderhalf jaar operationeel en telt inmiddels een vijftigtal aangesloten fabrikanten. Het initiatief startte in de elektrotechnische sector, maar ook uitbreiding naar HVAC is voorzien.

Een wegwijzer, geen databank

Het uitgangspunt van het Techlink Data Portal is opvallend: Techlink verzamelt de productinformatie niet in één grote centrale databank. Elke fabrikant beschikt over een eigen cloudomgeving, of manufacturer suite, waarin hij zijn data beheert. “Wij noemen het Techlink Data Portal een wegwijzer tussen al die suites van de fabrikanten”, legt Bruno uit. “Op het portaal zelf staan geen data. De data blijven bij de fabrikant, maar wij zorgen ervoor dat die op een eenvoudige en gestructureerde manier raadpleegbaar worden.”

De fabrikant blijft daardoor eigenaar van zijn gegevens en bepaalt wie welke informatie kan raadplegen. Ook de verantwoordelijkheid voor de kwaliteit ervan blijft bij de bron. “Het zijn hun data. Zij moeten ervoor zorgen dat die op een correcte en zo duidelijk mogelijke manier verspreid worden”, benadrukt Bruno. Voor data gepubliceerd kunnen worden, moeten ze bovendien aan bepaalde minimumvereisten voldoen. Het platform werkt ook met een datakwaliteitslabel dat datasets op basis van verschillende parameters kan indelen.

Van productdata naar ontwerpproces

Voor architecten en studiebureaus zit de meerwaarde van het portaal vooral in de mogelijkheid om gegevens rechtstreeks in digitale werkprocessen te gebruiken. Het gaat niet alleen om technische en commerciële informatie, maar bijvoorbeeld ook om geometrische en BIM-data.

Techlink werkt daarvoor samen met softwarebedrijven, studiebureaus en modelleurs. “Via het portaal kunnen we samen met softwarehuizen bijvoorbeeld systemen ontwikkelen waarbij een installateur vanuit een elektrisch schema rechtstreeks kan doorklikken naar de data van de fabrikant. Omdat we met een open structuur werken, zit je niet vast in een gesloten database”, zegt Bruno. Die open structuur moet het mogelijk maken om data van verschillende fabrikanten te koppelen aan toepassingen voor onder andere calculatie, aankoop, planning en compliance.

Klaar voor duurzaamheidsdata 

De hoeveelheid productinformatie die ontwerpers nodig hebben, blijft ondertussen groeien. Een steeds belangrijkere categorie is duurzaamheidsinformatie. Het systeem is hier volgens Bruno op voorbereid. “We zijn volledig klaar voor alles wat te maken heeft met duurzaamheidsdata, CO₂-data of milieudata. Die informatie wordt steeds meer gevraagd. Denk bijvoorbeeld aan het Europese digitale productpaspoort: ook daarvoor moeten we klaar zijn om data uit te wisselen.”

Het Techlink Data Portal past daarmee in een bredere beweging naar gestandaardiseerde en interoperabele data-uitwisseling. Techlink is ook betrokken bij het Belgische Harmonix-project, dat gemeenschappelijke regels en principes voor die uitwisseling wil uitwerken. Harmonix bepaalt volgens Bruno de regels van het spel, terwijl het Techlink Data Portal die principes praktisch toepast.

Twee initiatieven, één beursmoment

Hoewel het Lighting Charter en het Dataportaal allebei raken aan kwaliteit en transparantie, bestaat er geen rechtstreekse koppeling tussen beide. “Het zijn op dit moment twee aparte initiatieven”, verduidelijkt Bruno. Het Techlink Data Portal dient dus niet om na te gaan of fabrikanten de engagementen uit het charter naleven.

Tijdens Future Lighting in de Evenementenhal Gorinchem staan ze wel vlak na elkaar op het programma. Op woensdag 18 november stelt Techlink van 15u30 tot 15u50 de actuele stand en volgende stappen van het Techlink Data Portal voor. Van 15u50 tot 16u05 volgt de officiële lancering van het Lighting Charter en het nieuwe kwaliteitslabel.

Voor architecten en voorschrijvers biedt dat dubbele programma een blik op twee ontwikkelingen die rechtstreeks raken aan hun dagelijkse praktijk: beter kunnen inschatten waar verlichtingsfabrikanten voor staan én eenvoudiger kunnen beschikken over de productinformatie die nodig is om onderbouwd te ontwerpen en voor te schrijven.

Bron Techlink

  • Deel dit artikel

Onze partners