Bart Dehaene & LAMUSCH ARCHITECTEN ontwerpen nieuwe toekomst voor basisschool Het Pieterke in Deurne
De Stedelijke basisschool Het Pieterke in Deurne krijgt binnenkort een grondige make-over. De bestaande schoolinfrastructuur uit de jaren 70 voldoet niet langer aan de hedendaagse eisen en maakt plaats voor een ambitieus project van uitbreiding en verbouwing. AG Stedelijk Onderwijs wil niet alleen meer ruimte creëren voor 104 kleuters en 156 leerlingen uit het lager onderwijs, maar ook inzetten op een intensiever en breder gebruik van de schoolgebouwen buiten de lesuren. Drie ontwerpteams stelden een voorstel voor, waarbij de keuze viel op Bart Dehaene en LAMUSCH ARCHITECTEN.
Het winnende ontwerp van Bart Dehaene en LAMUSCH ARCHITECTEN vertrekt niet van een blanco blad, maar bouwt bewust verder op de bestaande sfeer, schaal en kwaliteiten van de huidige school. De ontwerpers kiezen voor een heldere en logische organisatie van de verschillende functies, waarbij ze de interactie tussen de gebruikers centraal stellen. De bestaande volumes aan de Wouter Haecklaan – waaronder het gebouw voor de lagere school en de turnzaal – worden zorgvuldig gerenoveerd. Aan de Pieter Van Isackerlaan komt een nieuwbouwvolume waarin de kleuterafdeling wordt ondergebracht.
‘Klokkentoren’ als herkenningspunt
Een bijzondere ingreep is de toevoeging van een verticale ‘klokkentoren’ aan het snijpunt van oud en nieuw. Deze toren herbergt de administratieve functies en vormt het herkenningspunt van de school. De hoofdtoegang wordt geaccentueerd door een luifel en een overdekte doorgang die uitkomt op de centrale speelplaats. Op deze manier ontstaat een samenhangend geheel waarin de circulatie helder is en de overgang tussen de verschillende gebouwdelen vanzelfsprekend aanvoelt.
Vergroende speelplaatsen
De speelplaatsen van de kleuters en de lagere school blijven afzonderlijk bestaan, maar krijgen een grondige vergroening. Tussen beide zones wordt een gemeenschappelijke polyvalente ruimte ingepland die zich als een ‘tuinkamer’ opent naar de buitenomgeving. Deze ruimte speelt een centrale rol in het streven naar meervoudig gebruik: ze is zowel inzetbaar voor schoolactiviteiten als voor externe gebruikers. Door strategische plaatsing van toegangen blijft het toezicht bewaard, terwijl bijvoorbeeld de turnzaal of de polyvalente zaal ook rechtstreeks via de speelplaats toegankelijk zijn.
Houten gevelbekleding
In hun ontwerp tonen Bart Dehaene en LAMUSCH ARCHITECTEN grote zorg voor de architecturale expressie van het geheel. De bestaande gevels behouden hun ritme en geleding, maar krijgen een nieuwe bekleding in hout die niet alleen zorgt voor een frisse uitstraling, maar ook bijdraagt aan de isolatie en duurzaamheid. Oude materialen worden waar mogelijk hergebruikt, in lijn met een circulaire benadering van het bouwen. Zo ontstaat een project dat zowel economisch, ecologisch als esthetisch verantwoord is.